Obec Popovice
Popovice

Historie

Popovice (Popowici, Popowitz) – obec ležící na pravém břehu řeky Svratky v nadmořské výšce 189 m, patří k nejstarším osadám v okolí, neb již kníže Břetislav I. ji klášteru daroval roku 1045. O tomto darování dal Břetislav I. vyhotoviti listinu vydanou v Praze 18. října 1045. Ale založení kláštera spadá teprve do roku 1048, kdy se sem přistěhovali mniši z Břevnova. Listinou sepsanou 26. listopadu 1048 v Rajhradě od notáře Hugona tzv. zakládací listina rajhradského kláštera – věnoval Břetislav I. tomuto klášteru některé statky, mezi nimiž byly výslovně jmenovány osady Rajhrad, Popovice, Rajhradice, Loučka, Opatovice, Ořechov, Domašov s okolím. Ve starověku tekla prostředkem obce říčka Bobrava.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Zůstaňte s námi v kontaktu.
Můžete se zde registrovat k odběru novinek e-mailem.