Obec Popovice
Popovice

Historie

Obec Popovice leží na pravém břehu Svratky, asi 10 km jihovýchodně od Brna, na pomezí Bobravské vrchoviny a Dyjskosvrateckého úvalu. Nadmořská výška je 189 m. Obec nemá místní části a katastrální výměra je 261 ha.

Poměrně podrobně píše o Popovicích A. Kratochvíl, ve Vlastivědě moravské.

Historicky patří Popovice, dříve psáno též Popowici nebo Popowitz, k jedněm z nejstarších v okolí. Dokumentovány jsou z jejího území pazourkové nástroje, střepy a nádoby a také kosterní pozůstatky z mladší doby kamenné, tj. 4500-2000 let před Kristem.   Listinou z 18. října 1045 daroval kníže Břetislav I. (1002-1055) břevnovskému klášteru tzv. cellu, což byla snad poustevna, nebo kostelík v Rajhradě a také přilehlé osady. Ve skutečný klášter však byla tato cella, podle listiny z 26. listopadu 1048, přeměněna až v roce 1048, kdy se do Rajhradu přistěhovali mniši z Břevnova. Podle této listiny, sepsané notářem Hugonem, věnoval Břetislav I. Tomuto nově založenému klášteru některé statky, mezi nimiž byla výslovně jmenována i osada Popovice s okolím.

První písemná zmínka o existenci obce pochází z roku 1406. Obec postihly i živelní katastrofy a války. V roce 1672 zcela vyhořela a o dva roky později ji zasáhla povodeň.  V roce 1683 byl nedaleko obce tábor vojsk polského krále Jana III. Sobieského, když táhl na obranu Vídně před Turky. Napoleonská a ruská vojska se v okolí obce pohybovala v roce 1805 před bitvou u Slavkova. V roce 1866 při prusko-rakouské válce prošla obcí pruská armáda.  I. světová válka obec nezasáhla přímo, avšak v bojích padlo pět jejích občanů. II. světová válka si oběti na životech popovských občanů nevyžádala, průchod sovětských vojsk směrem na Brno byl provázen hospodářskými škodami.

Významná pro obec byla výstavba železniční trati Vídeň – Brno, která byla zahájena v roce 1838 a v témže roce byl zahájen provoz mezi Brnem a Rajhradem. Železniční zastávka zde byla v Popovicích zřízena v roce 1914. Obecní silnice byla vybudována v roce 1895. Další významnou událostí bylo zřízení telefonní stanice v roce 1947.

Velké změny v republice přinesly události v roce 1948, poté i kolektivizace zemědělství. Družstvo vzniklo v roce 1957, v roce 1962 se pak sloučilo s JZD Rajhrad. Popovice byly samostatnou obcí do roku 1976, kdy byly tzv. sloučeny s Rajhradem. Mezníkem v historii země a samozřejmě i obce byl rok 1989. Kromě změn politických poměrů v tehdy ještě ČSSR, došlo i k osamostatnění obce, a to již v únoru 1990. Následovaly významné změny technické infrastruktury, kdy v roce 1994 byla dokončena plynofikace obce, v roce 1997 kanalizace. Rekonstrukce sportovního areálu a zhotovení hřiště s umělým povrchem byla provedena v roce 1996. V roce 2001 byl dokončen vodovod. V roce 2003 byla dokončena rekonstrukce a přístavba sálu místní hospody. Doposud byly realizovány i další akce zvelebující obec, a to výstavba vodního a mokřadního biotopu a parku.

Family Friendly Community

rekonstrukce veřejného osvětlení

Plakat povinná publicita ČOV

Logo mobilní aplikace

Volně ke stažení:

Novinky a aktuality z našeho webu,
stačí si stáhnout mobilní aplikaci.

Rozklikávací rozpočet

Rozpočet